24. novembril sai täpselt kolm aastat päevast, mil SALK sai kantud Eesti äriregistrisse.
Nagu vast olete märganud, on see olnud üks hoogne teekond ning seejuures on käesolev aasta olnud meie tegevuses veel täitsa omaette eriline. Kuigi me olime oma tegevusest ja plaanidest algusest peale vägagi avatult rääkinud (nii meedias kui muuhulgas ka siinsamas blogis), jõudis see kõik laiema avalikkuse tähelepanuvälja siiski alles peale märtsikuiseid valimisi. Tänaseks on valimistest möödunud juba kaheksa kuud ja kuigi mõned nendega seotud teemad on endiselt laual (nagu näiteks ERJK menetlus ning sellega seotud erakonnaseaduse kaasajastamine), siis oma igapäevastes tegemistes vaatame juba järgmisse aastasse.
Europarlamendi valimisteni on jäänud vähem kui 200 päeva. Üldiselt kiputakse arvama, et need on meie igapäevase elu seisukohalt Riigikogu ja kohalike valimiste kõrval suhteliselt ebaolulised. Sedakorda ei pruugi see aga sugugi nii olla. Eelmise nädala Hollandi valimistel Geert Wildersi poolt saavutatud võit peaks olema tõsiseks äratuskellaks liberaalsetele erakondadele üle kogu Euroopa. Kui vaadata praeguseid trende, siis on põhjust arvata, et Europarlamendi EPP ja ID fraktsioonidesse kuuluvad parteid on positsioonis näitamaks juuni alguses üle välja väga head tulemust. Kui see nii läheb, on võimalik, et jõudude vahekord Brüsselis saab oluliselt muutuma —ja sellel oleks omakorda tagajärjed, mis puudutavad ka meid siin Eestis. Üheks kõige kriitilisemaks küsimuseks saaks sellisel juhul olema Euroopa rohereformide tulevik, mille alal praegu on suudetud käivitada terve rida olulisi protsesse. Nende jätkumine nõuab aga endiselt pingutust ning pühendumust kliimaneutraalsuse saavutamiseks — mida Euroopa konservatiivsetel ja paremäärmuslikel parteidel aga ilmselgelt märksa vähem on.
Mõistagi ei ole Euroopa rohelist tulevikku võimalik päästa pelgalt Eesti EP valimistel. Samas on väljakutsed, millega me seisame vastamisi Eestis suuresti sarnased nendega, millega on vastamisi liberaalsed poliitilised jõud üle kogu kontinendi. See on pannud meid mõtlema, et neid kogemusi, õppetunde ja oskusi, mida me oleme viimasel kolmel aastal kogunud siin, oleks võimalik rakendada ka laiemalt. See on suund, mille kallal olemegi kevadest peale töötanud ning vaadates järgmisse aastasse saab Salga peamine väljakutse olema meie põhimõttelise tegevusmudeli testimine ning valideerimine ka väljaspool Eestit. Loomulikult ei ole meil teistes riikides kavas kampaaniates ise samavõrd aktiivset rolli mängida kui me seda selle aasta alguses siinmail tegime, küll aga saame pakkuda sarnast tuge andmete analüüsi ja mudeldamise poolel —mis omakorda lubaks meil oma oskusi ning võimekusi edasi ehitada ja tugevdada, et neid siis tulevikus jälle muuhulgas ka Eestis rakendada.
Aitäh kõigile, kes te meid selle aja jooksul toetanud olete. Oleme nende kolme aastaga jõudnud palju kaugemale, kui keegi meist oleks 2020. aasta novembris uskuda julgenud. Püüame ka järgmisel aastal nii ennast kui teid sarnaselt üllatada.