Salgast

Miks on vaja sekkuda?

Lõppeval aastakümnel on nii Eestis, Euroopas kui kogu maailmas saanud ilmseks, et liberaalne ja demokraatlik ühiskonnakorraldus, millega vaikimisi harjunud oleme, on palju hapram, kui veel dekaadi alguses oleks võinud arvata. Ühiskonnad, mis olid avatud, on muutunud suletuteks, kokkulepped selle osas, mis on poliitikas ja avalikus ruumis lubatav, on murenenud. Institutsioonid, mis on loodud seisma meie kõigi individuaalsete õiguste eest ja kaitsma meid koos ühiskonnana, on sattunud surve ja sageli otseste rünnakute alla. Ksenofoobia, rassism, vähemuste vaenamine, vaenukõne on saanud avaliku ruumi igapäevaseks kahetsusväärseks osaks ning jõudnud sealt poliitika kaudu meie kõigi eludesse. Meie vabadused ja inimõigused on väärt kaitsmist.

Demokraatiat tuleb kaitsta demokraatia meetoditega, ent nüüdseks ei piisa selgelt enam petitsioonile allkirja andmisest või meeleavaldusele minemisest. Mida leigemad me oleme ja mida enam eemale vaatame, seda suurem on oht, et järjepanu saavad pihta ühiskonna haavatavamad liikmed, kelle ring tasahaaval aina laieneb. Ühiskond, kus piiratakse osade inimeste õigusi ja vabadusi, valib väga ohtliku suuna ja ei ole enam vaba. Sellele peame me vastu astuma.

Kuidas Salk sekkub?

Loome analüüsi- ja sekkumisvõimekuse valitud poliitikavaldkondades. Tahame pakkuda inimestele platvormi, võrgustikku ja tööriistu selleks, et osaleda meie ühiskonna tuleviku kujundamises. Tahame seda teha pühendunult ja professionaalselt, argumenteeritult, faktidele ja uuringutele tuginedes, toetades Eesti kodanikuühiskonda. Tahame pakkuda positiivset tulevikuvaadet, mitte protestiplatvormi. Meie ambitsioon on aidata suunata diskussiooni Eesti jaoks olulistel teemadel. Selleks töötame koos meedia, erakondade, teiste kodanikuühenduste ja võrgustikega.

Mis edasi saab?

Me ei loonud seda initsiatiivi rahvaküsitluse kampaania tegemiseks, ehkki see on esimene asi, millega pühendunult tegelema hakkasime. Meie plaan on pikaajaline. Me tahame osaleda Eesti väärtusruumi kujundamisel. Tahame pakkuda argumente ja osalusvõimalusi vaba ja avatud ühiskonna, kestliku keskkonna, vähemuste õiguste, solidaarsuse ja vaba meedia toetamiseks Eestis.

Skip to content