Sel reedel tegi Martin Helme postituse, milles andis muuhulgas teada, et EKRE on esitanud Vabariigi Valimiskomisjonile kaebuse e-hääletuse tühistamiseks. Põhjuseks on see, et valimised.ee lehel olevale kandidaatide nimekirjale oli jäänud html-koodis lisamata class=notranslate silt ning seetõttu võis erinevate asjaolude kokkulangemisel avaneda tõepoolest veidi naljakas pilt — milline muide oli nähtav muuhulgas EKRE enda veebis:

Selle põhjal esitaski siis EKRE kaebuse, mille sisuks oli, et need valijad, kes tulid lehele, et otsida sealt oma lemmikuid Mait Talut või Leo Kunnast, ei pruukinud neid sealt leida, kuna nende ingliskeelsele automaattõlkele seadistatud veebilehitseja pakkus neile selle asemel kandidaate Countries Farm ning Leo Municipality.

Loomulikult ei ole sellel kaebusel šanssi läbi minna ja kindlasti teab seda ka Martin Helme ise.

Samas kirjas kutsus EKRE esimees kõiki oma erakonna toetajaid üles andma oma hääle paberil. Kombineerituna e-hääletuse kaebusega on siin näha lihtne, Donald Trumpi kampaaniajuhendist maha kirjutatud plaan: külvata oma valijate seas võimalikult palju segadust ja usaldamatust, mis lubab valimiste järgselt juhtida tähelepanu Reformierakonna igati ootuspäraselt kõrgele e-häälte proportsioonile ning öelda, et selle näol on tegemist võltsitud häältega. See lubab omakorda seada kahtluse alla kogu tulemust ning valimiste endi legitiimsust. Täpselt nii, nagu tegi Donald Trump pool aastat tagasi.

EKRE on e-valimiste teemal müra tekitanud juba pikka aega. Valitsusse minnes oli üks nende (täitmata jäänud) lubadustest e-valimiste süsteemile põhjaliku turva-auditi korraldamine, millega käisid kaasas pidevad ähmased viited sellele, kuidas Reformierakond kahtlaselt palju e-hääli saab. Sellele, miks Reformi e-häälte proportsioon EKRE omast suurem on, võib leida mitmeid erinevaid täiesti legitiimseid põhjuseid, alates erakondade toetajate keskmisest vanusest ja lõpetades tõsiasjaga, et kuna EKRE juhtivad poliitikud e-hääletuse suhtes segadust külvavad, ei ole üllatav, et nende valijad seda hääletusmoodust suuremat ei usalda. Selle illustreerimiseks on hea vaadata allolevat graafikut, mis toob ära usaldusmäärad e-valimiste suhtes erakondade kaupa aprillist septembrini:

Nii et jah, oleks üllatav, kui Reformierakond e-hääli EKRE-st vähem saaks. Samas on päris tõenäoline, et sedakorda saab ka EKRE e-häälte saak päris priske olema — mis aga kindlasti ei takista Martin Helmel tegema eristust ausate (s.o EKRE-le antud) ning võltsitud või vähemalt kahtlaste (eelkõige siis Reformierakonna) e-häälte vahel.

Skip to content