Oleme Salgas viimastel nädalatel vaadanud muuhulgas veidi sisse sellesse, kust, kuidas ja mil moel Eesti erakonnad saavad ja kaotavad liikmeid. Pilt on kirju ja kohati päris põnev.
Erakondade liikmelisus on avalikult kättesaadav info, millega iga soovija võib tutvuda Äriregistris. Seal on aga nähtav ainult hetkel kehtiv seis, mille abil ei ole võimalik saada ülevaadet varasematest liikumistest. Aga nagu öeldakse, internetis jääb kõik alles — ja juhtumisi on selle avarustes alles ka Äriregistri päevased seisud alates 2018. aasta maikuust. Selle info baasilt saab näha, mis on erakondade liikmeskonnas viimase 3 aasta jooksul muutunud.
Nopime sellest infost täna välja ühe spetsiifilise vaate. Erakondadest lahkumiseks võib inimestel olla rida erinevaid põhjuseid. Arvestades seda, et kõigi erakondade tänaste liikmete mediaanvanus on praegu 52 aastat, ei ole üllatav, et üheks levinumaks põhjuseks on lihtsalt surm.
Paljud inimesed otsustavad siiski oma erakonnast enne oma elu lõppu lahkuda ja ka selleks võib neil olla mitmeid erinevaid põhjuseid. Nende hulgas on mingi osa (see proportsioon varieerub eri aegadel ja erinevate erakondade lõikes, aga keskeltläbi paistab olema ca. 10% kandis) neid, kes lahkuvad ühest parteist selleks, et liituda mõne teisega. Viimase kolme aasta jooksul on Eestis nii teinud kokku 515 erinevat inimest. Nende seas 7 inimest on selle aja jooksul suutnud kuuluda kolme erinevasse erakonda ning üks, eriti muutliku meelega tartlane on jõudnud olla koguni nelja erakonna liikmeks.
Tervikuna on avanev pilt aga selline:
Siit on näha, et kõige suurema “käibega” erakonnaks on EKRE, nende kannul kohe Keskerakond — kes mõlemad on ka omavahel kõige rohkem liikmeid vahetanud. EKRE on ka neist liikmevahetustest kokkuvõttes kõige enam võitnud ja Isamaa kaotanud, aga saldode erinevused ei ole suured.